/
Ostatni moment dla pielęgniarek i położnych na pozew o odszkodowanie

Ostatni moment dla pielęgniarek i położnych na pozew o odszkodowanie

Czas czytania: 3 minuty

Czas czytania: 3 minuty

Spis treści:

Odszkodowania dla pielęgniarek i położnych

Pielęgniarkom i położnym zostało już niewiele czasu, aby pozwać pracodawcę o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu, przejawiające się na przyznawaniu niższego wynagrodzenia za jednakową pracę i pracę o jednakowej wartości w stosunku do przedstawicieli zawodu medycznego zakwalifikowanego do 2 grupy załącznika do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Kryterium różnicującym wysokość wynagrodzenia stanowiło wyłącznie wykształcenie. Nie był brany pod uwagę staż pracy i doświadczenie, jak również nie zwracano uwagi na tożsamy sposób wykonywania pracy. W rezultacie pielęgniarki i położne zakwalifikowane do grupy 5 lub 6 zostały pokrzywdzone w zakresie płacy.

Jakie działania należy podjąć w celu uzyskania odszkodowania?

Chcąc uzyskać pełne odszkodowanie należne każdej pokrzywdzonej pielęgniarce lub położnej pozew powinien zostać złożony do końca czerwca 2024 r. Czasu nie zostało zatem wiele, a koniecznym jest jeszcze zgromadzenie niezbędnych dokumentów, omówienie strategii procesowej ze swoim adwokatem, a także wezwanie pracodawcy do zapłaty. Ta ostatnia czynność nie jest niezbędna, aczkolwiek wiąże się z korzyścią dla pielęgniarek i położnych w postaci wcześniejszego terminu naliczania odsetek ustawowych za opóźnienie. Osoby, które nie zdecydowały się jeszcze wytoczyć powództwa, powinny więc spieszyć się z podjęciem decyzji, bowiem część ich roszczenia może ulec przedawnieniu.

 

Pielęgniarki i położne, które obawiają się, że nie zdążą złożyć pozwu do 30 czerwca 2024 r. (niektóre placówki pocztowe działają w weekendy) mają możliwość zawieszenia biegu terminu przedawnienia. W tym celu powinny zawezwać pracodawcę do próby ugodowej, co otworzy postępowanie pojednawcze przed sądem. Nawet jeżeli nie przyniesie to rezultatu w postaci polubownego załatwienia sprawy, to pielęgniarki i położne otrzymają więcej czasu na podjęcie decyzji o złożeniu pozwu, ponieważ w takim przypadku termin przedawnienia nie będzie biec przez czas trwania postępowania pojednawczego.

Potrzebujesz wsparcia we własnej sprawie?

Umów się na spotkanie.

Pozostaw swój numer telefonu. Oddzwonimy w celu ustalenia dogodnego terminu.

Na czym polega pomoc adwokata?

W ramach kancelarii pomagamy pielęgniarkom i położnym z całego kraju wzywać do zapłaty szpitale lub przychodnie, składamy w ich imieniu pozwy i reprezentujemy je przed sądami. Osobom niezdecydowanym na skorzystanie z drogi sądowej udzielamy także wsparcia w zainicjowaniu i przejściu przez postępowanie pojednawcze, wywołane zawezwaniem do próby ugodowej.

 

Jeżeli macie Państwo pytania lub wątpliwości w kwestii zabezpieczenia swoich interesów i podjęcia stosownych działań, zapraszamy do kontaktu. Pomożemy podjąć właściwą dla Państwa decyzję.

Autor wpisu:

Picture of Mariusz Krzyżanowski<br><font color="#C39E3A"; size=4> adwokat</font><br><br>
Mariusz Krzyżanowski
adwokat

Powyższa publikacja została starannie opracowana, jednakże niektóre informacje zostały przedstawione w formie skróconej. W związku z tym artykuł ma jedynie charakter poglądowy, a zawarte w nim informacje nie powinny zastępować pełnej analizy konkretnego zagadnienia. Kancelaria Adwokacka Mariusz Krzyżanowski nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z działań podjętych lub zaniechanych na podstawie tej publikacji. Jeżeli mają Państwo zainteresowanie omówieniem poruszonych kwestii, serdecznie zachęcamy do kontaktu i rozpoczęcia współpracy. W przypadku potrzeby omówienia lub analizy indywidualnej sprawy, zapraszamy do kontaktu i nawiązania współpracy.

Formularz zamówienia kontaktu

Zeskanuj kod QR telefonem, aby pobrać wizytówkę

Pobierz wizytówkę prosto na telefon

Call Now Button