/
/
Sukcesja przedsiębiorstwa

Sukcesja przedsiębiorstwa

Kancelaria oferuje kompleksowe doradztwo i wsparcie prawne w zakresie sukcesji przedsiębiorstw, pomagając właścicielom firm w płynnym przekazaniu zarządzania kolejnemu pokoleniu. Pomagamy w planowaniu sukcesji, tworzeniu odpowiednich struktur prawnych oraz w optymalizacji podatkowej, aby zapewnić płynne przekazanie firmy kolejnemu pokoleniu. Naszym celem jest ochrona interesów Twojego przedsiębiorstwa i zapewnienie jego stabilności na przyszłość. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o naszych usługach i dowiedzieć się, jak możemy pomóc w zabezpieczeniu Twojego biznesu na przyszłość.

Czytaj więcej

Sukcesja firmy

Sukcesja przedsiębiorstwa pozwala zachować płynność w każdym aspekcie funkcjonowania podmiotu gospodarczego w ramach wymiany międzypokoleniowej. Jest to złożona procedura, która wymaga wcześniejszego zaplanowania wspólnie z adwokatem. Doradztwo sukcesyjne odgrywa znaczącą rolę w procesie przygotowania przedsiębiorstwa do zmiany właścicieli oraz pod kątem zabezpieczenia interesów firmy. W tym zakresie pomoc świadczy Kancelaria Mariusza Krzyżanowskiego.

Sukcesja firmy: co to znaczy?

Sukcesja w firmie to wyraz świadomego, dojrzałego działania, którego celem jest zachowanie renomy rynkowej podmiotu. Niemniej jednak wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie, do czego właściwie sprowadzają się wdrażane procedury. Sukcesja firmy – co to znaczy? W biznesie temat ten rozpatruje się na trzech płaszczyznach, jako sukcesja majątkowa, zarządcza oraz menedżerska. Sukcesja majątkowa to proces przekazywania majątku pomiędzy pokoleniami, natomiast sukcesja zarządcza i menedżerska dotyczą zmian osobowych na kluczowych stanowiskach (prezesa, członka zarządu lub menedżera).

Korzyści sukcesji w firmie

Podstawowym celem każdego przedsiębiorstwa jest utrzymanie stabilnej pozycji na rynku. Zapewnia ją m.in. ład panujący w firmie, także w kontekście braku nagłych zmian kadrowych. Sukcesja firmy umożliwia płynne przekazanie władzy, co przekłada się na utrzymanie dotychczasowych kontraktów i umów z kontrahentami. To natomiast rzutuje na płynność finansową, która pozostaje na stabilnym poziomie. Sukcesja w firmie przekłada się nie tylko na kwestie wizerunkowe, ale także formalne. Pozwala uniknąć na przykład wyrejestrowania podmiotu jako podatnika. Firma może kontynuować działalność jako podatnik VAT oraz korzystać z dotychczasowej formy opodatkowania dochodów.

Profesjonalne doradztwo sukcesyjne

Sukcesja – co znaczy dla firmy? W najogólniejszym ujęciu stabilizację pod wieloma względami. Niemniej jednak proces ten musi być przeprowadzony na podstawie wcześniej sporządzonego planu. Sukcesja firm jednoosobowym i spółek musi być dokładnie przemyślana, a doradztwo sukcesyjne pozwala znaleźć optymalne dla przedsiębiorstwa rozwiązania. Kluczowe będzie przygotowanie strategii dziedziczenia, podjęcie działań zabezpieczających interesy członków najbliższej rodziny oraz opracowanie dokumentacji pozwalającej ograniczyć ryzyko podatkowe.

Sukcesja firm jednoosobowych

Prowadzenie firmy we własnym imieniu i na własny rachunek w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej to w Polsce częsta praktyka. Zagrożeniem dla przedsiębiorstwa jest śmierć lub choroba właściciela, które uniemożliwiają dalsze zarządzanie podmiotem. Sukcesja w firmie jednoosobowej pozwala uchronić podmiot gospodarczy przed skutkami zdarzeń losowych. Zaplanowanie poszczególnych działań jest tak samo istotne, jak w przypadku przedsiębiorstw działających na szeroką skalę.

Sukcesja przedsiębiorstw rodzinnych

Sukcesja przedsiębiorstw rodzinnych to znacznie bardziej skomplikowany temat, który dodatkowo może wymagać wypracowania rozwiązań odpowiednich dla wszystkich stron. Bardzo istotne jest przeprowadzenie audytu, który pozwoli ocenić aktualną sytuację podmiotu, a także ryzyko i skutki wdrożonych zmian. Sukcesja firmy rodzinnej powinna zostać przeprowadzona z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym tak, aby uniknąć nieprzewidzianych zdarzeń, mogących znacząco oddziaływać na podmiot gospodarczy.

Bezpieczna sukcesja majątkowa

Sukcesja firmy ma również wymiar majątkowy. Może dotyczy zarówno dziedziczenia przedsiębiorstwa, jak i przekazania jego części bądź całości w formie darowizny. Adwokat od spraw spadkowych pomoże w podjęciu decyzji, która będzie korzystna zarówno dla dotychczasowych właścicieli przedsiębiorstwa, jak i dla samego podmiotu. Sukcesję majątkową, podobnie jak osobową, warto zaplanować zawczasu. Trzeba przy tym pamiętać, że te dwa aspekty nie muszą iść ze sobą w parze – właścicielem firmy może być inna osoba niż ta, która sprawuje nad nią zarząd. Jest to praktykowane zwłaszcza w przedsiębiorstwach o rozbudowanej strukturze.

Kompleksowe wsparcie sukcesji: Kancelaria Adwokacka Mariusz Krzyżanowski

Prowadzenie spraw sukcesyjnych wymaga kompleksowego podejścia i szerokiej wiedzy z zakresu m.in. prawa spadkowego, prawa spółek, prawa pracy, podatkowego czy nawet ubezpieczeń. Pozwala to wypracować korzystne rozwiązania i przygotować firmę na przejęcie. Kancelaria Mariusza Krzyżanowskiego oferuje pomoc w zakresie opracowania planów sukcesyjnych i wdrożenia ich krok po kroku. Zgłaszając się, można liczyć na wsparcie doświadczonego adwokata, który zajmuje się sukcesją zarówno firm jednoosobowych, jak i tych rodzinnych tak, aby zachować renomę rynkową i dobre imię marki.

 

Czym dokładnie się zajmujemy?

Potrzebujesz wsparcia we własnej sprawie?

Umów się na spotkanie

Pozostaw swój numer telefonu. Oddzwonimy w celu ustalenia dogodnego terminu

W czym jeszcze się specjalizujemy?

Obsługa prawna biznesu

Obsługa prawna biznesu

Zobacz więcej

Spółki

Podatki

Potrzebujesz wsparcia we własnej sprawie?

Umów się na spotkanie

Pozostaw swój numer telefonu. Oddzwonimy w celu ustalenia dogodnego terminu

Formularz zamówienia kontaktu

Zeskanuj kod QR telefonem, aby pobrać wizytówkę

Pobierz wizytówkę prosto na telefon

Call Now Button