/
/
Sankcja kredytu darmowego

Sankcja kredytu darmowego

Kancelaria oferuje wsparcie prawne dla kredytobiorców, których umowy kredytowe mogą podlegać Sankcji kredytu darmowego. Jeśli Twój bank naruszył obowiązki informacyjne lub zastosował postanowienia sprzeczne z obowiązującymi przepisami, możesz uzyskać zwolnienie z obowiązku spłaty odsetek i innych opłat. Zapewniamy szczegółową analizę umowy, negocjacje z bankiem oraz reprezentację w sądzie. Zaufaj naszemu doświadczeniu i skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jak możemy pomóc Ci w zmniejszeniu kosztów kredytu i ochronie Twoich praw.

Czytaj więcej

Sankcja kredytu darmowego – kancelaria Warszawa

Jeżeli potrzebny Ci prawnik od spraw bankowych, pomocy udzieli Ci adwokat Mariusz Krzyżanowski. Reprezentuje on osoby w sporach z instytucjami finansowymi, które związane są z naruszeniem przez kredytodawcę zapisów Ustawy o kredycie konsumenckim. Taka sytuacja pozwala na skorzystanie z instytucji, jaką jest Sankcja kredytu darmowego. Kancelaria staje po stronie kredytobiorców, dochodząc ich praw. W przypadku wykorzystania wspomnianego narzędzia prawnego możliwe jest pozbawienie instytucji finansowej przychodów z tytułu umowy kredytowej. W praktyce jako klient możesz zostać zwolniony z płacenia odsetek oraz kosztów kredytu.

Osobom ubiegającym się o możliwość skorzystania z Sankcji kredytu darmowego prawnik kancelarii towarzyszy podczas całego procesu, który w konsekwencji może zmienić treść umowy kredytowej na ich korzyść.

Pomoc prawnika w zakresie Sankcji kredytu darmowego (SKD): co obejmuje?

Sankcja kredytu darmowego nie dotyczy wszystkich umów kredytowych. W zależności od konkretnej sytuacji, konieczne jest spełnienie określonych warunków, wynikających z błędów banku, które wpływają na końcowy kształt umowy. Kancelaria, świadoma tych zależności, z pełnym zaangażowaniem wspiera klientów w rozumieniu ich praw oraz pomaga w dochodzeniu przysługujących im roszczeń, gdy przedmiotem sprawy jest Sankcja kredytu darmowego.

Adwokat Mariusz Krzyżanowski stawia sobie za cel kompleksową obsługę klienta, zapewniając wsparcie prawnicze oparte na dogłębnej wiedzy i doświadczeniu. Wspólnie z klientem dąży do osiągnięcia korzystnego dla niego rozstrzygnięcia, dbając o ochronę jego interesów w każdym etapie postępowania.

Sankcja kredytu darmowego może przynieść kredytobiorcom istotne korzyści, jednak skorzystanie z niej wymaga fachowej wiedzy. Dlatego też wskazane jest skorzystanie z pomocy prawnika, który pomoże zrozumieć wszelkie niuanse i wyjaśnić wątpliwości.

 

Czym dokładnie się zajmujemy?

Stosownie do treści art. 45 ust. 1 Ustawy o kredycie konsumenckim skorzystanie z Sankcji kredytu darmowego możliwe jest w sytuacji naruszenia przez kredytodawcę art. 29 ust. 1, art. 30 ust. 1 pkt 1-8, 10, 11, 14-17, art. 31-33, art. 33a i art. 36a-36c tej ustawy. Aby zatem kredytobiorca mógł zwracać kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy, konieczne jest ustalenie, czy umowa kredytu daje podstawę do skorzystania z instytucji przewidzianej w przywołanym wyżej przepisie. W ramach usługi oferowanej konsumentom, którzy chcieliby ubiegać się o możliwość spłaty darmowego kredytu, dokonujemy bezpłatnej analizy umów kredytów i szacujemy możliwe do uzyskania korzyści.

Skorzystanie z Sankcji kredytu darmowego (SKD) wymaga złożenia kredytodawcy pisemnego oświadczenia. Usługa świadczona przez kancelarię obejmuje przygotowanie i złożenie w banku takiego oświadczenia.

Choć przepisy Ustawy o kredycie konsumenckim przewidują, że do skorzystania z Sankcji kredytu darmowego wystarczające jest złożenie kredytodawcy odpowiedniego oświadczenia na piśmie, to w praktyce banki i instytucje pożyczkowe kwestionują stanowisko konsumentów. W konsekwencji skorzystanie z uprawnienia do spłaty jedynie kapitału kredytu lub pożyczki wymaga skierowania sprawy na drogę sądową. Kancelaria reprezentuje kredytobiorców na wszystkich etapach postępowania oraz wspiera Klientów również po korzystnym zakończeniu sprawy.

Jak działamy w sprawach dotyczących Sankcji kredytu darmowego?

Analiza umowy
W pierwszej kolejności dokonujemy szczegółowej analizy postanowień zawartych w umowie kredytu i weryfikujemy, czy kredytodawca naruszył przepisy wymienione w art. 45 ust. 1 Ustawy o kredycie konsumenckim.
01
Analiza umowy
Złożenie oświadczenia w banku
Kolejnym krokiem jest przygotowanie i złożenie w banku w imieniu kredytobiorcy oświadczenia o skorzystaniu z Sankcji kredytu darmowego zawierającego informację o naruszeniach ze strony banku.
02
Złożenie oświadczenia w banku
Wniesienie pozwu
Na podstawie przeprowadzonej wcześniej analizy dokumentów kredytowych przygotowujemy pozew zawierający wnioski i argumentację dopasowaną do okoliczności konkretnej sprawy.
03
Wniesienie pozwu
Postępowanie sądowe
W postępowaniu sądowym to my reprezentujemy kredytobiorców i bierzemy na siebie ciężar obrony prezentowanego w sprawie stanowiska. Nadzorujemy przebieg sprawy i odpowiednio reagujemy w każdym jej etapie.
04
Postępowanie sądowe
Wsparcie po wyroku
Obsługa spraw dotyczących Sankcji kredytu darmowego obejmuje zarówno działania zmierzające do uzyskania korzystnego wyroku, jak również pomoc przy egzekwowaniu należnych świadczeń.
05
Wsparcie po wyroku

Sprawdź, ile zyskasz korzystając z Sankcji Kredytu Darmowego

Przekaż umowę do bezpłatnej analizy

Nasi prawnicy poprowadzą Cię do darmowego kredytu

Przeciwko jakim instytucjom prowadzimy sprawy?

Najczęściej zadawane pytania

Sankcja kredytu darmowego stanowi mechanizm prawny służący ochronie konsumentów w przypadku, gdy bank lub instytucja finansowa nie dopełni obowiązków informacyjnych przed zawarciem umowy kredytowej. Mechanizm ten polega na tym, iż w sytuacji, w której kredytodawca naruszy przepisy dotyczące przekazywania konsumentom kluczowych informacji, kredytobiorca zyskuje prawo do spłaty jedynie samego kapitału, bez dodatkowych kosztów w postaci odsetek czy prowizji. W praktyce powoduje to, iż kredyt staje się bezpłatny. Sankcja ta ma na celu zapewnienie uczciwego traktowania konsumentów oraz wymuszenie na bankach i instytucjach finansowych transparentności i rzetelności w procesie udzielania kredytów.

Zastosowanie Sankcji kredytu darmowego przynosi kredytobiorcy szereg istotnych korzyści, spośród których kluczową jest możliwość spłaty jedynie samego kapitału kredytu, bez konieczności pokrywania dodatkowych kosztów takich jak odsetki, prowizje czy inne opłaty związane z kredytem. Oznacza to, że kredyt staje się de facto bezpłatny.

 

Dodatkową korzyścią jest możliwość ubiegania się o zwrot nadpłaconych kwot, jeśli łączna wysokość wpłaconych tytułem spłaty kredytu rat przewyższa kwotę zaciągniętego kredytu.

 

W trakcie trwającego postępowania sądowego, kredytobiorca może także złożyć wniosek o zabezpieczenie. Jeżeli taki wniosek zostanie przez sąd uwzględniony, przez czas trwania procesu kredytobiorca nie będzie zobowiązany do spłaty rat kredytu w całości lub częściowo.

 

Sankcja kredytu darmowego jest więc skutecznym narzędziem, które pozwala konsumentom na ochronę swoich interesów oraz obniżenie lub odzyskanie nadmiernych kosztów związanych z kredytem.

Zgodnie z treścią przepisów Ustawy o kredycie konsumenckim Sankcja kredytu darmowego ma zastosowanie do umów kredytowych, które zawarte zostały wyłącznie przez konsumentów. Mogą z niej więc skorzystać jedynie osoby fizyczne zaciągające kredyty na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą. Sankcja dotyczy głównie kredytów gotówkowych oraz pożyczek, takich jak zaciągane w instytucjach parabankowych chwilówki, pod warunkiem, że kwota kredytu nie przekracza 255.550 zł lub jej równowartości w obcej walucie. Sankcja ma zastosowanie do umów zawartych po 17 grudnia 2011 roku.

 

Co istotne, Sankcji kredytu darmowego podlegają także kredyty hipoteczne udzielone w okresie od 18 grudnia 2011 r. do 21 lipca 2017 r. 

Przesłanką do zastosowania Sankcji kredytu darmowego jest występowanie w umowie kredytu nieprawidłowości, które wynikają z naruszenia przepisów Ustawy o kredycie konsumenckim.

 

Najczęstszym naruszeniem, które umożliwia skorzystanie z sankcji, jest brak prawidłowego przedstawienia kluczowych informacji dotyczących kredytu, w szczególności nieprecyzyjnego określenia całkowitej kwoty kredytu, rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO), dodatkowych kosztów związanych z zawarciem umowy, czy zasad spłaty.

 

Podstawę do zastosowanie Sankcji kredytu darmowego może również stanowić sytuacja, w której prowizja doliczona została do kwoty kredytu, a w związku z tym odsetki naliczane są także od kwoty prowizji, a nie jedynie od faktycznie wypłaconej sumy.

Kredytobiorca chcący skorzystać z Sankcji kredytu darmowego powinien złożyć w banku pisemne oświadczenie w trakcie obowiązywania umowy kredytu lub najpóźniej w ciągu roku od zakończenia obowiązywania tej umowy. Ten termin odnosi się do momentu pełnej spłaty kredytu, a nie, jak często argumentują banki, od dnia wypłaty środków. Złożenie oświadczenia w odpowiednim czasie jest wynikającą z przepisów Ustawy o kredycie konsumenckim czynnością niezbędną do uzyskania zwrotu odsetek czy prowizji, jak również obniżenia przyszłych rat. W przypadku zakwestionowania przez bank prawa kredytobiorcy do skorzystania z sankcji, dalsze postępowanie toczy się na drodze sądowej.

Naszym priorytetem jest zapewnienie Klientom poczucia, że ich sprawy są we właściwych rękach, dlatego też przyjęliśmy zasadę, że spory z instytucjami bankowymi prowadzą i nadzorują wyłącznie doświadczeni adwokaci. Zapewniamy także bezpośredni kontakt z prawnikiem prowadzącym sprawę, aby informacje na temat przebiegu postępowania, których udzielamy, były pełne i precyzyjne.

Koszty, jakie kredytobiorca musi wziąć pod uwagę, decydując się na wszczęcie sprawy pozwalającej na skorzystanie z Sankcji kredytu darmowego, obejmują:

 

  1. opłatę za uzyskanie zaświadczenia z banku o wysokości dokonanych spłat – zwykle od ok. 100 zł do 300 zł;
  2. opłatę sądową za złożenie pozwu, której wysokość wynosi:
    • 30 zł dla wartości przedmiotu sporu do 500 zł
    • 100 zł dla wartości przedmiotu sporu od 500 zł do 1 500 zł
    • 200 zł dla wartości przedmiotu sporu od 1 500 zł do 4 000 zł
    • 400 zł dla wartości przedmiotu sporu od 4 000 zł do 7 500 zł
    • 500 zł dla wartości przedmiotu sporu od 7 500 zł do 10 000 zł
    • 750 zł dla wartości przedmiotu sporu od 10 000 zł do 15 000 zł
    • 1 000 zł dla wartości przedmiotu sporu od 15 000 zł do 20 000 zł
    • 1 000 zł dla wartości przedmiotu sporu powyżej 20 000 zł
  3. opłatę za wniesienie apelacji, jeśli zajdzie potrzeba zaskarżenia wyroku, w wysokości analogicznej jak w przypadku opłaty od pozwu,
  4. wynagrodzenie pełnomocnika.

Zgodnie z zasadą odpowiedzialności za wynik procesu w przypadku wygranej sprawy sąd nakazuje bankowi zwrot kosztów poniesionych przez kredytobiorcę. Po korzystnym zakończeniu sprawy bank zobowiązany jest zatem do zwrotu kredytobiorcy opłaty za pozew, zaliczki na wynagrodzenie biegłego oraz wynagrodzenia pełnomocnika ustalonego zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości dotyczącymi opłat za czynności adwokatów.

Wynagrodzenie za prowadzenie sprawy ustalane jest indywidualnie i zależy od parametrów kredytu. Zasadniczo stosujemy podział wynagrodzenia na część stałą, płatną przy zleceniu sprawy, oraz wynagrodzenie za sukces, które stanowi ustalony procent zasądzonej kwoty. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów umożliwiamy rozłożenie części stałej wynagrodzenia na nieoprocentowane raty, jak również oferujemy do wyboru kilka wariantów rozliczenia.

Potrzebujesz wsparcia we własnej sprawie?

Umów się na spotkanie

Pozostaw swój numer telefonu. Oddzwonimy w celu ustalenia dogodnego terminu

W czym jeszcze się specjalizujemy?

Sprawy frankowe

Sprawy frankowe

Zobacz więcej

Sprawy WIBOR

Sprawy WIBOR

Zobacz więcej

Nieautoryzowane transakcje płatnicze

Nieautoryzowane transakcje płatnicze

Zobacz więcej

Potrzebujesz wsparcia we własnej sprawie?

Umów się na spotkanie

Pozostaw swój numer telefonu. Oddzwonimy w celu ustalenia dogodnego terminu

Formularz zgłoszenia

Bank udzielający kredytu*:
Data udzielenia kredytu*:
Kwota udzielonego kredytu (w PLN)*:

Okres kredytowania (w miesiącach)*:

Pola opcjonalne. Jeżeli Cię nie dotyczą, możesz przejść dalej.
Data całkowitej spłaty kredytu:

Preferowana godzina kontaktu*:
Imię i nazwisko*:
Telefon*:
E-mail*:
Załącz skan umowy kredytu*:

Załącz historię spłaty kredytu:

* pole wymagane

Formularz zamówienia kontaktu

Zeskanuj kod QR telefonem, aby pobrać wizytówkę

Pobierz wizytówkę prosto na telefon

Call Now Button