Pielęgniarki i położne, które nie zdecydowały się na wytoczenie powództwa przeciwko pracodawcy o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu przed dniem 1 lipca 2024 r. (o tym, dlaczego ten termin ma znaczenie, pisaliśmy tutaj), nie zostały pozbawione możliwości walki o swoje prawa w sądzie. W dalszym ciągu mogą domagać się zapłaty kwoty odpowiadającej różnicy pomiędzy wynagrodzeniem wyliczonym dla grupy zawodowej nr 5 lub 6 w stosunku do grupy zawodowej nr 2 (za okres przeszły). Jednakże co miesiąc wartość środków pieniężnych należnych im z tytułu dyskryminacji ulega zmniejszeniu. Wynika to z tego, że roszczenie o zapłatę odszkodowania przedawnia się z upływem 3 lat. Termin ten powinno liczyć się od daty otrzymania wynagrodzenia (w wartości niższej niż wynagrodzenie dla personelu medycznego z grupy zawodowej nr 2) odrębnie co miesiąc dla każdego zaniżonego wynagrodzenia. Przykład: odszkodowanie odpowiadające różnicy pomiędzy wynagrodzeniem dla pracownika z grupy 5 lub 6, a wynagrodzeniem pracownika z grupy zawodowej nr 2, otrzymane 10 października 2021 za pracę świadczoną we wrześniu 2021 r., przedawni się z dniem 10 października 2024 r.
Pozwy pielęgniarek o nierówne traktowanie - jak uniknąć przedawnienia?
Biorąc pod uwagę comiesięczny upływ terminu przedawnienia dla każdego zaniżonego wynagrodzenia licząc 3 lata wstecz, w interesie pielęgniarek i położnych jest przerwanie lub chociaż zawieszenie terminu przedawnienia. Można tego dokonać albo poprzez wytoczenie powództwa o zapłatę odszkodowania w części, w jakiej nie uległo ono jeszcze przedawnieniu albo zawezwanie pracodawcy do próby ugodowej. W tym drugim przypadku inicjowane jest postępowanie pojednawcze, które zmierza do zawarcia ugody między stronami, o ile dojdą one do konsensusu. Daje to nie tylko czas na podjęcie decyzji o wstąpieniu na drogę sądową przez osoby, które do tej pory tego nie uczyniły (przy jednoczesnym zabezpieczeniu się przed upływem terminu przedawnienia), ale również otwiera postępowanie, które jest miejscem na rokowania z pracodawcą i szansą na polubowne załatwienie sprawy.
Przed wytoczeniem powództwa lub przed zawezwaniem do próby ugodowej warto jest wystosować właściwe wezwanie do zapłaty względem pracodawcy. Upływ terminu wskazany w takim wezwaniu rozpoczyna bowiem naliczanie odsetek ustawowych za opóźnienie, które nie tylko stanowi dodatkową korzyść finansową (w chwili obecnej 11,25% w skali roku), ale również mogą stanowić doskonałą kartę przetargową w prowadzonych negocjacjach ugodowych.
Dalsze odszkodowania dla pielęgniarek nierówno traktowanych
Ważnym jest jednak, że pielęgniarkom i położnym z każdym nowym miesiącem nie tylko ulega zmniejszeniu część kwoty, jakiej mogą domagać się w sądzie, ale również wzrasta wartość możliwego do uzyskania odszkodowania. Jest to efekt pogłębiania dyskryminacji przez szpitale i przychodnie, które w dalszym ciągu różnicują wynagrodzenie dla pracowników zakwalifikowanych do odmiennych grup zawodowych. Oznacza to, że za każde przyszłe zaniżone wynagrodzenie, które zostanie wypłacone w dalszych miesiącach, pracownik stanie się uprawniony do domagania się odszkodowania odpowiadającego różnicy między wynagrodzeniami z grupy 5 lub 6 i grupy 2.