/
Jak wziąć rozwód? Krok po kroku

Jak wziąć rozwód? Krok po kroku

Czas czytania: 4 minuty

Czas czytania: 4 minuty

Spis treści:

Jak wziąć rozwód

Każdego roku w Polsce, rozwodzi się coraz więcej małżeństw. Rozwód, niezależnie od okoliczności, jest zazwyczaj trudną i stresującą sytuacją. Dylemat, dotyczący tego, jak się rozwieść, pojawia się w głowach wielu Polaków. Procedura rozwodowa rozpoczyna się od napisania i złożenia pozwu. Nie jest to jednak łatwe, wymaga znajomości prawa oraz dopełnienia wielu formalności. Odpowiedź na pytanie, jak wziąć rozwód cywilny, nie jest prosta z tego względu, że składa się na to wiele czynników. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jak rozpocząć sprawę o rozwód krok po kroku.

Jak przygotować się do rozwodu?

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jak przygotować się do rozwodu, ponieważ każda sprawa rozwodowa jest inna. Pierwszą kwestią, o jakiej należy pomyśleć, jest skorzystanie z pomocy doświadczonego adwokata. Powinien on, specjalizować się w prawie rodzinnym i opiekuńczym.

 

Adwokat rozwodowy podchodzi do każdej sprawy inaczej i rozpatruje ją indywidualnie. Należy pamiętać, że rozwód cywilny wymaga więcej zaangażowania, jeśli w małżeństwie pojawiły się dzieci. Wówczas konieczne jest rozważenie, czy przyjęta strategia ma prowadzić do uzyskania orzeczenia, które będzie zaspokajało wszelkie oczekiwania jednego z małżonków, czy też z części tych oczekiwań należy zrezygnować na rzecz dobra dzieci, ich prawidłowego rozwoju i utrzymania z nimi właściwych relacji. Istotną rolę będzie tu pełnił adwokat od rozwodów, który korzystając ze swojego doświadczenia oraz braku emocjonalnego zaangażowania w sprawę rozwodową, dobór odpowiedniej strategii znacząco ułatwi.

Potrzebujesz wsparcia we własnej sprawie?

Umów się na spotkanie

Pozostaw swój numer telefonu. Oddzwonimy w celu ustalenia dogodnego terminu

Co jest potrzebne do rozwodu?

Jeśli planujesz rozwód, na pewno zastanawiasz się, od czego zacząć przygotowania? Aby złożyć pozew o rozwód cywilny, należy przygotować potrzebne dokumenty. Najważniejszymi będą:

 

  • skrócony odpis aktu małżeństwa,
  • odpis skrócony aktu urodzenia dzieci małoletnich,
  • potwierdzenie opłacenia opłaty sądowej za złożenie pozwu (w przypadku problemów finansowych, wniosek o zwolnienie z kosztów i oświadczenie o stanie majątku),
  • PIT osoby, która wnosi pozew lub zaświadczenie o zarobkach.

Oprócz tego należy przygotować inne dokumenty, zależnie od tego, czy w małżeństwie są dzieci oraz czy będzie to rozwód z orzekaniem o winie. Jeśli będzie to rozwód bez orzekania o winie, należy załączyć porozumienie w sprawie majątku oraz opieki nad dziećmi, spisane w obecności notariusza. Jeśli jest to rozwód z orzeczeniem o winie, powinno się dołączyć zgromadzone dowody.

 

Odpowiadając na pytanie, co jest potrzebne do rozwodu, nie można zapominać, że aby otrzymać rozwód, musi dojść do rozpadu więzi między małżonkami. Rozumieć przez to należy zarówno więź uczuciową i fizyczna, ale także gospodarczą.

Rozwód: od czego zacząć?

Każdy rozwód zaczyna się w taki sam sposób. Odpowiedzią na pytanie, od czego zacząć rozwód, będzie napisanie pozwu. Osoba, która wnosi pozew, zazwyczaj zastanawia się, jak złożyć papiery rozwodowe. Warto w tym przypadku skorzystać z usług prawnika. Pozew musi spełniać określone wymogi, dlatego niedoświadczonej osobie będzie trudno napisać go prawidłowo. Może Cię w tym wesprzeć adwokat rodzinny – Warszawa.

Krok pierwszy: napisanie pozwu

Pozew rozwodowy powinien zawierać dane osobowe takie jak: imiona i nazwiska, adresy, oraz numer pesel małżonka, który składa pozew o rozwód. Taki dokument powinien zawierać także:

 

  • informację, że jest pozwem rozwodowym,
  • sąd, do którego pismo jest skierowane,
  • żądania strony, która wnosi pozew. Powinny być one dokładnie i jasno sprecyzowane,
  • określenie czy rozwód ma być bez orzeczenia o winie, czy z orzeczeniem,
  • informację o podjęciu próby mediacji między małżonkami lub jej braku,
  • dowody, które potwierdzają całkowity rozpad pożycia małżeńskiego.

Krok drugi: złożenie pozwu

Pozew, wraz z załącznikami, składa się w dwóch takich samych egzemplarzach do sądu okręgowego, który jest właściwy dla ostatniego wspólnego miejsca, w którym mieszkało małżeństwo. Można zgłosić się z pozwem osobiście do biura podawczego sądu lub przesłać go listem poleconym.

Krok trzeci: sprawa rozwodowa

Sprawa rozwodowa może odbyć się i zakończyć jedną rozprawą, albo ciągnąć się przez wiele lat. Zależy to od bardzo wielu czynników. Proces prawdopodobnie szybko się zakończy, jeśli w małżeństwie nie ma dzieci, wspólnego majątku, a rozwód ma nastąpić bez orzekania o winie. Jeśli małżeństwo jest zgodne co do podziału majątku, zdecydowanie przyspieszy to rozwód.

Krok czwarty: wyrok

Po zakończeniu przewodu sądowego sąd ogłasza wyrok. Jeśli wyrok ten nie satysfakcjonuje którejś ze stron, w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyroku ma ona możliwość złożenia wniosku do sądu o uzasadnienie wyroku. Po jego otrzymaniu wraz z uzasadnieniem strony mają 14 dni na złożenie apelacji w sądzie odwoławczym.

Czy rozwód trzeba zgłosić do USC?

Pytanie, czy rozwód trzeba zgłosić do USC pojawia się niezwykle często. Nie jest to konieczne. Do poinformowania USC o rozwodzie, zobligowany jest sąd, który go udzielił.

Procedura rozwodowa: co jeszcze warto wiedzieć?

Rozprawy rozwodowe z orzeczeniem o winie mogą trwać nawet latami. Dlatego wiele osób, aby jak najszybciej zakończyć związek małżeński, decyduje się na rozwód bez orzekania o winie pomimo, że wina małżonka jest często oczywista.

 

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jak się rozwieść. Każda sprawa rozwodowa jest rozpatrywana indywidualnie. Nie każdy wie, jak wziąć rozwód, ponieważ wiąże się to z formalnościami, które w tym niełatwym okresie mogą przerosnąć wiele osób. Ważne, aby w tym ciężkim czasie zwrócić się o pomoc do adwokata. Pozwoli on poczuć się pewniej i udzieli merytorycznego wsparcia. Rozwód jest procedurą, której praktycznie każdy chciałby uniknąć, jednak zdarza się, że jest on konieczny.

Autor wpisu:

Picture of Mariusz Krzyżanowski<br><font color="#C39E3A"; size=4> adwokat</font><br><br>
Mariusz Krzyżanowski
adwokat

Powyższa publikacja została starannie opracowana, jednakże niektóre informacje zostały przedstawione w formie skróconej. W związku z tym artykuł ma jedynie charakter poglądowy, a zawarte w nim informacje nie powinny zastępować pełnej analizy konkretnego zagadnienia. Kancelaria Adwokacka Mariusz Krzyżanowski nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z działań podjętych lub zaniechanych na podstawie tej publikacji. Jeżeli mają Państwo zainteresowanie omówieniem poruszonych kwestii, serdecznie zachęcamy do kontaktu i rozpoczęcia współpracy. W przypadku potrzeby omówienia lub analizy indywidualnej sprawy, zapraszamy do kontaktu i nawiązania współpracy.

Formularz zamówienia kontaktu

Zeskanuj kod QR telefonem, aby pobrać wizytówkę

Pobierz wizytówkę prosto na telefon

Call Now Button