Przygotowanie poprawnego pozwu rozwodowego to ważny krok, gdy małżonkowie chcą zakończyć związek małżeński. W praktyce pismo to musi zawierać szereg wymaganych przepisami elementów, jak choćby precyzyjne żądania (rozwód, orzeczenie o winie lub nie, kwestia opieki nad dziećmi, alimentów, czy podziału majątku) oraz wskazywać na fakt rozkładu pożycia między małżonkami. Poniżej wyjaśniamy, co powinien zawierać pozew o rozwód, podpowiadamy, czy warto sięgnąć po gotowy wzór pisma oraz jak przygotować pozew spełniający wymogi formalne.
Co powinien uwzględniać pozew o rozwód?
Jak zostało już wskazane powyżej, pozew rozwodowy powinien zawierać wszystkie niezbędne elementy formalne. Aby pismo mogło skutecznie zainicjować postępowanie musi zawierać między innymi:
- Dane stron: oznaczenie małżonków (imię i nazwisko, PESEL, adres) oraz wskazanie, kto jest powodem (składającym pozew), a kto pozwanym.
- Wskazanie sądu: co do zasady pozew kieruje się do sądu okręgowego właściwego ze względu na ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków (lub innego właściwym według odpowiednich przepisów).
- Określenie żądań: czyli czego domaga się powód. Niezbędne jest wskazanie, że powód domaga się orzeczenia rozwodu (z orzekaniem o winie lub bez) oraz uregulowania przez sąd pozostałych kwestii, takich jak władza rodzicielska, kontakty i alimenty na dzieci, alimenty na małżonka czy podział majątku. Na przykład: „domagam się rozwiązania związku małżeńskiego przez rozwód z orzeczeniem winy męża” lub „bez orzekania o winie”.
- Opis rozkładu pożycia: uzasadnienie pozwu z opisem faktów i dowodów wskazujących, że nastąpił trwały i zupełny rozkład więzi emocjonalnej, fizycznej i gospodarczej między małżonkami. Powinny tu znaleźć się argumenty oraz ewentualne dowody (np. zeznania świadków). Przykładowo, można przytoczyć, że małżonkowie od dłuższego czasu żyją osobno, nie utrzymują wspólnych więzi, a powrót do wspólnego życia jest niemożliwy (definicja rozkładu pożycia według orzecznictwa przywołana w literaturze).
- Sytuacja dzieci: jeśli małżeństwo ma wspólne małoletnie pociechy, w pozwie należy zaproponować rozwiązania w zakresie opieki nad nimi, w szczególności wskazać, czy małżonkowie porozumieli się w zakresie przyznania opieki jednemu lub obojgu rodzicom, utrzymywania kontaktów z dziećmi i wysokości alimentów na dzieci. Sąd uwzględni przedstawione porozumienie plan, jeśli będzie ono zgodne z dobrem dziecka, w przeciwnym razie sam rozstrzygnie o powyższych kwestiach (np. przyzna pełnię władzy jednemu rodzicowi, ustali opiekę naprzemienną, określi wysokość alimentów).
- Podział majątku: jeśli małżonkowie mają wspólny majątek, pozew może zawierać wniosek o jego podział. Można przedstawić umowne ustalenie lub zaproponować konkretny podział (np. przyznanie konkretnego lokalu jednemu z małżonków). Sąd dokona podziału majątku, jeżeli nie spowoduje to nadmiernego wydłużenia postępowania.
- Informacje o próbach mediacji: zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego, w pozwie należy też wskazać, czy małżonkowie podejmowali próbę mediacji lub innych metod pozasądowych. Jeśli takie próby nie zostały podjęte, trzeba uzasadnić dlaczego (np. brak zgody drugiej strony).
- Wykaz załączników: lista dokumentów dołączanych do pozwu, np. odpis aktu małżeństwa (niezbędny dowód zawarcia małżeństwa), odpisy aktów urodzenia dzieci, ewentualne inne dokumenty (np. dowód opłaty sądowej, itp.).
- Podpis i opłata sądowa: pozew musi być podpisany przez powoda (lub pełnomocnika) i opłacony stałą opłatą w wysokości 600 zł. Można wnioskować o zwolnienie od kosztów, jeśli strona znajduje się w trudnej sytuacji materialnej.
Każdy pozew musi więc spójnie przedstawiać powód rozwodu i precyzyjnie wskazywać żądania oraz dowody. Spełnienie wszystkich tych wymogów zwiększa szanse na sprawne przeprowadzenie postępowania i uniknięcie zwrotu pisma przez sąd z powodu braków formalnych.
Wzór pozwu o rozwód: czy warto z niego skorzystać?
W internecie można znaleźć wiele gotowych formularzy – pozew o rozwód wzór – udostępnianych przez portale prawnicze lub kancelarie. Korzystanie z takiego wzoru ma pewne zalety, np. pokazuje strukturę pisma, co pomaga osobom niezaznajomionym z prawem. Wzór pozwu może przypomnieć, że trzeba wymienić wszystkie wymagane elementy – np. wspomniane dane małżonków, informacje o dzieciach czy mediacji. Dla wielu osób szablon jest przydatnym punktem wyjścia w pierwszym etapie pisania.
Trzeba jednak pamiętać o ograniczeniach wzorów. Często są one bardzo ogólne i mogą nie pasować do indywidualnej sytuacji. Przykładowo, wzór sprzed roku może nie uwzględniać zmian w przepisach lub specyfiki lokalnego sądu. Część gotowych dokumentów zawiera przykładowe sformułowania, które mogą być nieadekwatne do okoliczności konkretnej sprawy. Korzystając ze wzoru trzeba go dokładnie dopasować, usunąć lub dodać fragmenty, wyszczególnić odpowiednie fakty i dowody. Nawet jeśli wzór pozwu o rozwód zapewni formalnie poprawny układ pisma, to nie można traktować go jako uniwersalne narzędzie do zakończenia małżeństwa w sposób, który w pełni zabezpieczy interesy małżonka inicjującego postępowanie.
Podsumowując: wzór pozwu w sprawie rozwodowej może być pomocną wskazówką i oszczędzić czas, ale nie zastąpi pisma opartego na analizie indywidualnej sprawy. Planując przygotowanie pozwu lepiej sięgnąć po specjalistyczną pomoc. Nawet gotowy dokument warto sprawdzić z doświadczonym prawnikiem. Adwokat rozwodowy pomoże uniknąć błędów formalnych i oceni, czy pismo zawiera wszelkie niezbędne elementy i właściwą argumentację w uzasadnieniu. Przykładowe uzasadnienie pozwu o rozwód może być bowiem pomocne tylko jako wskazówka, a rzeczywiste pismo musi odzwierciedlać konkretną sytuację małżeńską.