/
Ostatni moment dla pielęgniarek i położnych na pozew o odszkodowanie

Ostatni moment dla pielęgniarek i położnych na pozew o odszkodowanie

Czas czytania: 5 minut

Czas czytania: 5 minut

Spis treści:

Odszkodowania dla pielęgniarek i położnych

Pielęgniarkom i położnym zostało już niewiele czasu, aby pozwać pracodawcę o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za taką samą pracę lub pracę o jednakowej wartości, a naruszenie tych przepisów prowadzi do możliwości dochodzenia odszkodowania za nierówne wynagrodzenie. Dyskryminacja płacowa pielęgniarek przejawia się w przyznawaniu niższego wynagrodzenia za jednakową pracę i pracę o jednakowej wartości w stosunku do przedstawicieli zawodu medycznego zakwalifikowanego do 2 grupy załącznika do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Naruszenie zasady równego traktowania w miejscu pracy jest często przedmiotem orzecznictwa sądowego, które przyznaje odszkodowania pracownikom doświadczającym dyskryminacji płacowej. Kryterium różnicującym wysokość wynagrodzenia stanowi wyłącznie wykształcenie. Nie jest natomiast brany pod uwagę staż pracy i doświadczenie, jak również tożsamy sposób wykonywania pracy. W rezultacie pielęgniarki i położne zakwalifikowane do grupy 5 lub 6 czują się pokrzywdzone w zakresie płacy, co powoduje, że do sądów coraz częściej wpływają pozwy pielęgniarek.

Jakie działania należy podjąć w celu uzyskania odszkodowania z tytułu wynagrodzenia pielęgniarek?

Jednym z warunków uzyskania pełnego odszkodowania dla pielęgniarek i położnych jest złożenie pozwu do końca czerwca 2024 r. Czasu nie zostało zatem wiele, a koniecznym jest jeszcze zgromadzenie niezbędnych dokumentów, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach, omówienie strategii procesowej ze swoim adwokatem, a także wezwanie pracodawcy do zapłaty. Ta ostatnia czynność nie jest niezbędna, aby pozwy pielęgniarek prowadziły do poprawy ich warunków płacy, aczkolwiek wiąże się z korzyścią dla pielęgniarek i położnych. Dzięki wezwaniu do zapłaty wcześniej rozpocznie bowiem bieg termin naliczania odsetek ustawowych za opóźnienie. Pracownicy, którzy nie zdecydowali się jeszcze na dochodzenie odszkodowania dla pielęgniarek, powinni więc spieszyć się z podjęciem decyzji, bowiem część ich roszczenia może ulec przedawnieniu.

 

Pielęgniarki i położne, które obawiają się, że nie zdążą złożyć pozwu do 30 czerwca 2024 r. (niektóre placówki pocztowe działają w weekendy) mają możliwość zawieszenia biegu terminu przedawnienia. W tym celu powinny zawezwać pracodawcę do próby ugodowej w zakresie roszczenia, którego przedmiotem jest dyskryminacja płacowa pielęgniarek, co otworzy postępowanie pojednawcze przed sądem. Nawet jeżeli nie przyniesie to rezultatu w postaci polubownego załatwienia sprawy, to pielęgniarki i położne otrzymają więcej czasu na podjęcie decyzji o złożeniu pozwu, ponieważ w takim przypadku termin przedawnienia nie będzie biec przez czas trwania postępowania pojednawczego.

Dyskryminacja płacowa pielęgniarek i położnych

Dyskryminacja płacowa pielęgniarek i położnych jest poważnym problemem w Polsce. Wiele pielęgniarek i położnych doświadcza nierównego traktowania w zakresie wynagrodzenia, pomimo wykonywania pracy o jednakowej wartości. Przepisy prawa pracy w Polsce, zwłaszcza art. 183a §1 kodeksu pracy, jasno stanowią, że pracodawca ma obowiązek zapewnić jednakowe wynagrodzenie za pracę o jednakowej wartości. Niestety, w praktyce często dochodzi do naruszenia tej zasady, co skutkuje dyskryminacją płacową pielęgniarek i położnych. W podmiotach leczniczych, gdzie pracują osoby o porównywalnych kwalifikacjach zawodowych, różnice w wynagrodzeniach są szczególnie widoczne. Pielęgniarki i położne często otrzymują niższe wynagrodzenie zasadnicze niż ich koledzy z podobnym doświadczeniem zawodowym, co jest jawnym naruszeniem zasady równego traktowania.

Potrzebujesz wsparcia we własnej sprawie?

Umów się na spotkanie

Pozostaw swój numer telefonu. Oddzwonimy w celu ustalenia dogodnego terminu

Prawo do odszkodowania za nierówne traktowanie

Pielęgniarki i położne, które doświadczają nierównego traktowania w zakresie wynagrodzenia, mają prawo do odszkodowania. Artykuł 183d kodeksu pracy przewiduje, że pracownik może domagać się odszkodowania za dyskryminację i doprowadzenie do naruszenia zasady równego traktowania. Odszkodowanie powinno być w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów. Warto zwrócić uwagę, że odszkodowanie za nierówne traktowanie może być również przyznane za okres wsteczny, do 3 lat (licząc od początku roku). Pielęgniarkom i położnym, które zdecydują się na dochodzenie swoich praw, przysługuje jednakowe wynagrodzenie za pracę o jednakowej wartości, co jest potwierdzone dokumentami przewidzianymi w przepisach prawa pracy.

Postępowanie sądowe w sprawie odszkodowania

W przypadku, gdy pielęgniarka lub położna decyduje się na dochodzenie odszkodowania za nierówne traktowanie, konieczne jest wszczęcie postępowania sądowego. W trakcie procesu należy udowodnić wykonywanie pracy o jednakowej wartości, co pielęgniarki lub położne otrzymujące wyższe wynagrodzenie, oraz zaniżenie wynagrodzenia. Warto zwrócić uwagę, że w postępowaniu sądowym mogą być wykorzystane dokumenty potwierdzające zakres obowiązków i poziom odpowiedzialności w pracy, a także porównanie wynagrodzeń. Skorzystanie z pomocy doświadczonego adwokata może znacząco zwiększyć szanse na uzyskanie odszkodowania. Adwokat pomoże w zgromadzeniu niezbędnych dowodów, takich jak dokumenty potwierdzające wynagrodzenia pracowników o porównywalnych kwalifikacjach zawodowych w danym podmiocie leczniczym, co jest kluczowe w ustalaniu wynagrodzenia i wykazaniu dyskryminacji płacowej.

Pozwy pielęgniarek za naruszenie zasady równego traktowania - na czym polega pomoc adwokata?

W ramach kancelarii pomagamy pielęgniarkom i położnym z całego kraju wzywać do zapłaty szpitale lub przychodnie, składamy w ich imieniu pozwy i reprezentujemy je przed sądami. W kontekście wynagrodzenia, uwzględniamy prawo do jednakowego wynagrodzenia za pracę równorzędną, które powinno być ustalane na podstawie porównywalnych kwalifikacji zawodowych. Osobom niezdecydowanym na skorzystanie z drogi sądowej udzielamy także wsparcia w zainicjowaniu i przejściu przez postępowanie pojednawcze, wywołane zawezwaniem do próby ugodowej. Warto również zwrócić uwagę na kwestie wynagrodzenia pielęgniarek, gdzie często występują różnice płacowe wynikające z różnic w wykształceniu i kwalifikacjach.

 

Jeżeli macie Państwo pytania lub wątpliwości w kwestii zabezpieczenia swoich interesów i podjęcia stosownych działań, zapraszamy do kontaktu. Pomożemy podjąć właściwą dla Państwa decyzję.

Autor wpisu:

Picture of Mariusz Krzyżanowski<br><font color="#C39E3A"; size=4> adwokat</font><br><br>
Mariusz Krzyżanowski
adwokat

Powyższa publikacja została starannie opracowana, jednakże niektóre informacje zostały przedstawione w formie skróconej. W związku z tym artykuł ma jedynie charakter poglądowy, a zawarte w nim informacje nie powinny zastępować pełnej analizy konkretnego zagadnienia. Kancelaria Adwokacka Mariusz Krzyżanowski nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z działań podjętych lub zaniechanych na podstawie tej publikacji. Jeżeli mają Państwo zainteresowanie omówieniem poruszonych kwestii, serdecznie zachęcamy do kontaktu i rozpoczęcia współpracy. W przypadku potrzeby omówienia lub analizy indywidualnej sprawy, zapraszamy do kontaktu i nawiązania współpracy.

Formularz zamówienia kontaktu

Zeskanuj kod QR telefonem, aby pobrać wizytówkę

Pobierz wizytówkę prosto na telefon

Call Now Button