Pielęgniarkom i położnym zostało już niewiele czasu, aby pozwać pracodawcę o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za taką samą pracę lub pracę o jednakowej wartości, a naruszenie tych przepisów prowadzi do możliwości dochodzenia odszkodowania za nierówne wynagrodzenie. Dyskryminacja płacowa pielęgniarek przejawia się w przyznawaniu niższego wynagrodzenia za jednakową pracę i pracę o jednakowej wartości w stosunku do przedstawicieli zawodu medycznego zakwalifikowanego do 2 grupy załącznika do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Naruszenie zasady równego traktowania w miejscu pracy jest często przedmiotem orzecznictwa sądowego, które przyznaje odszkodowania pracownikom doświadczającym dyskryminacji płacowej. Kryterium różnicującym wysokość wynagrodzenia stanowi wyłącznie wykształcenie. Nie jest natomiast brany pod uwagę staż pracy i doświadczenie, jak również tożsamy sposób wykonywania pracy. W rezultacie pielęgniarki i położne zakwalifikowane do grupy 5 lub 6 czują się pokrzywdzone w zakresie płacy, co powoduje, że do sądów coraz częściej wpływają pozwy pielęgniarek.
Jakie działania należy podjąć w celu uzyskania odszkodowania z tytułu wynagrodzenia pielęgniarek?
Jednym z warunków uzyskania pełnego odszkodowania dla pielęgniarek i położnych jest złożenie pozwu do końca czerwca 2024 r. Czasu nie zostało zatem wiele, a koniecznym jest jeszcze zgromadzenie niezbędnych dokumentów, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach, omówienie strategii procesowej ze swoim adwokatem, a także wezwanie pracodawcy do zapłaty. Ta ostatnia czynność nie jest niezbędna, aby pozwy pielęgniarek prowadziły do poprawy ich warunków płacy, aczkolwiek wiąże się z korzyścią dla pielęgniarek i położnych. Dzięki wezwaniu do zapłaty wcześniej rozpocznie bowiem bieg termin naliczania odsetek ustawowych za opóźnienie. Pracownicy, którzy nie zdecydowali się jeszcze na dochodzenie odszkodowania dla pielęgniarek, powinni więc spieszyć się z podjęciem decyzji, bowiem część ich roszczenia może ulec przedawnieniu.
Pielęgniarki i położne, które obawiają się, że nie zdążą złożyć pozwu do 30 czerwca 2024 r. (niektóre placówki pocztowe działają w weekendy) mają możliwość zawieszenia biegu terminu przedawnienia. W tym celu powinny zawezwać pracodawcę do próby ugodowej w zakresie roszczenia, którego przedmiotem jest dyskryminacja płacowa pielęgniarek, co otworzy postępowanie pojednawcze przed sądem. Nawet jeżeli nie przyniesie to rezultatu w postaci polubownego załatwienia sprawy, to pielęgniarki i położne otrzymają więcej czasu na podjęcie decyzji o złożeniu pozwu, ponieważ w takim przypadku termin przedawnienia nie będzie biec przez czas trwania postępowania pojednawczego.
Dyskryminacja płacowa pielęgniarek i położnych
Dyskryminacja płacowa pielęgniarek i położnych jest poważnym problemem w Polsce. Wiele pielęgniarek i położnych doświadcza nierównego traktowania w zakresie wynagrodzenia, pomimo wykonywania pracy o jednakowej wartości. Przepisy prawa pracy w Polsce, zwłaszcza art. 183a §1 kodeksu pracy, jasno stanowią, że pracodawca ma obowiązek zapewnić jednakowe wynagrodzenie za pracę o jednakowej wartości. Niestety, w praktyce często dochodzi do naruszenia tej zasady, co skutkuje dyskryminacją płacową pielęgniarek i położnych. W podmiotach leczniczych, gdzie pracują osoby o porównywalnych kwalifikacjach zawodowych, różnice w wynagrodzeniach są szczególnie widoczne. Pielęgniarki i położne często otrzymują niższe wynagrodzenie zasadnicze niż ich koledzy z podobnym doświadczeniem zawodowym, co jest jawnym naruszeniem zasady równego traktowania.