/
Wypadek w drodze do pracy lub z pracy. Czy należy się odszkodowanie?

Wypadek w drodze do pracy lub z pracy. Czy należy się odszkodowanie?

Czas czytania: 7 minut

Czas czytania: 7 minut

Spis treści:

Każdego dnia miliony Polaków przemierzają drogę do i z pracy. Pomimo ostrożności, wypadki na tej trasie mogą się zdarzyć każdemu. W takich sytuacjach pojawia się pytanie: czy za wypadek w drodze do pracy lub z pracy należy się odszkodowanie? W poniższym artykule wyjaśnimy definicję takiego wypadku, procedury postępowania oraz możliwości uzyskania odszkodowania. Omówimy również rolę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w kontekście tych wypadków. Zapraszamy do lektury.

Wypadek w drodze do pracy lub z pracy: definicja

Zgodnie z treścią przepisów Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych1, za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło na trasie pokonywanej przez pracownika w celu dotarcia do miejsca pracy lub powrotu z niej. Polskie prawo uwzględnia także sytuacje, w których pracownik zmienia trasę, np. by załatwić istotną sprawę osobistą – o ile przerwa jest uzasadniona życiowo i nie trwa dłużej, niż to konieczne. Co więcej, trasa nie musi być najkrótsza w sensie geograficznym – jeśli dana droga jest dla ubezpieczonego najdogodniejsza pod względem komunikacyjnym, również może być uznana za drogę do lub z pracy. Kluczowe jest tu zachowanie rozsądku i proporcji – zarówno w czasie trwania przerwy, jak i w wyborze trasy.

 

Ustawodawca dostrzega również, że aktywność zawodowa i społeczna nie ogranicza się wyłącznie do jednego miejsca pracy. Dlatego za drogę do pracy lub z pracy uznaje się także trasę do innego miejsca zatrudnienia, nauki, działalności społecznej czy nawet miejsca, gdzie pracownik zwykle spożywa posiłki. Dzięki temu ubezpieczony ma realną ochronę prawną w przypadku nagłych zdarzeń losowych również wtedy, gdy jego codzienna droga wykracza poza standardowy schemat „dom–miejsce pracy–dom”.

Wypadek w drodze do pracy lub z pracy: procedura

Po zaistnieniu wypadku w drodze do pracy lub z pracy należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. Wypadek należy zgłosić pracodawcy, który w terminie 14 dni powinien ustalić okoliczności i przyczyny wypadku i odnotować je w karcie wypadku w drodze do lub z pracy. Pracownik powinien dostarczyć wszelkie dostępne dowody, takie jak zdjęcia miejsca zdarzenia, dane świadków, notatki policyjne czy dokumentacja medyczna. Sporządzenie protokołu powypadkowego jest niezbędne, aby złożyć wniosek do ZUS o wypłatę świadczeń z tytułu wypadku. Odpowiednia dokumentacja jest niezbędna także do uzyskania odszkodowania w przypadku, gdy pracownik objęty był np. ubezpieczeniem grupowym, czy też do zdarzenia doszło z udziałem osób trzecich, które za wypadek ponoszą odpowiedzialność. O tym, co to jest odszkodowanie, przeczytasz na naszym blogu.

Czy za wypadek w drodze do pracy należy się odszkodowanie?

Odpowiedź na pytanie, czy za wypadek w drodze do pracy należy się odszkodowanie, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim, wypadek musi być uznany za taki przez pracodawcę i potwierdzony w karcie wypadku w drodze do lub z pracy. Następnie, ZUS musi uznać ten wypadek za zdarzenie uprawniające do świadczeń. Osobom ubiegającym się o odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy przysługuje znacznie węższy zakres świadczeń, niż osobom ubiegającym się o odszkodowanie za wypadek w pracy. Może obejmować jedynie wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, a także rentę z tytułu niezdolności do pracy, gdy wypadek spowoduje całkowitą lub częściową niezdolność do pracy. Z tytułu w drodze do pracy lub z pracy nie przysługuje natomiast jednorazowe odszkodowanie, ani pozostałe inne świadczenia, które mogą przysługiwać za wypadek w pracy.

Potrzebujesz wsparcia we własnej sprawie?

Umów się na spotkanie

Pozostaw swój numer telefonu. Oddzwonimy w celu ustalenia dogodnego terminu

ZUS: wypadek w drodze do pracy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych odgrywa główną rolę w procesie ubiegania się o świadczenia związane z wypadkiem w drodze do pracy. ZUS ocenia, czy zdarzenie można zakwalifikować jako wypadek w drodze do pracy na podstawie protokołu powypadkowego i w oparciu o zaświadczenie o stanie zdrowia i dostarczoną dokumentację medyczną potwierdzającą doznane obrażenia ustala wysokość należnych świadczeń. Wniosek o świadczenia składa się na odpowiednim formularzu dostępnym na stronie ZUS.

Odszkodowanie za wypadek w drodze z pracy a ZUS

Odszkodowanie za wypadek w drodze z pracy przysługuje w postaci świadczeń analogicznych do tych, które przysługują za wypadek w drodze do pracy. Procedura oraz zasady przyznawania świadczeń również pozostają takie same. Ważne jest, aby pracownik zachował wszelkie dowody związane z wypadkiem, ponieważ będą one niezbędne podczas składania wniosku do ZUS. Także w tym przypadku najważniejsze jest spełnienie wszystkich wymogów formalnych, które warunkują możliwość uzyskania należnych świadczeń.

Świadczenia w przypadku wypadku w drodze do lub z pracy

W przypadku wypadku w drodze do pracy lub z pracy, pracownikowi przysługują określone świadczenia:

 

Wynagrodzenie chorobowe

 

Jak zostało to już wyżej wskazane, wypadek w drodze do pracy lub z pracy daje pracownikowi prawo do wynagrodzenia chorobowego. Co istotne, przysługuje ono już od pierwszego dnia niezdolności do pracy. Nie obowiązuje w tym wypadku tzw. okres wyczekiwania, czyli minimalny czas podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Oznacza to, że nawet osoby nowo zatrudnione, które dopiero rozpoczęły pracę i nie przepracowały jeszcze 30 dni, mogą liczyć na świadczenie w razie takiego wypadku. To rozwiązanie ma na celu zapewnienie szybkiego wsparcia finansowego bez zbędnych formalności i oczekiwania.

 

Zasiłek chorobowy

 

W sytuacji, gdy niezdolność do pracy po wypadku w drodze do lub z pracy trwa dłużej niż ustawowy limit – czyli 33 dni, a w przypadku pracowników powyżej 50. roku życia 14 dni – pracownik nie traci prawa do świadczenia. Po tym okresie wypłatę przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zapewniając 100% zasiłku chorobowego. To oznacza, że nawet przy przedłużającym się leczeniu poszkodowany może liczyć na pełne zabezpieczenie finansowe, bez obniżenia wysokości świadczenia.

 

Zarówno wynagrodzenie chorobowe, jak i zasiłek chorobowy wypłacany z tytułu wypadku w drodze do pracy lub z pracy, wynoszą 100% podstawy wymiaru świadczenia – czyli znacznie więcej niż w przypadku zwykłej choroby. Pod względem technicznym sposób ich obliczania nie różni się jednak od zasad obowiązujących przy standardowych zwolnieniach lekarskich. Różnica polega przede wszystkim na tym, kto wypłaca dane świadczenie – przez pierwsze dni będzie to pracodawca (w przypadku wynagrodzenia chorobowego), a później odpowiedni płatnik zasiłków, czyli albo sam pracodawca, albo Zakład Ubezpieczeń Społecznych – w zależności od liczby osób objętych ubezpieczeniem w firmie.

 

Świadczenie rehabilitacyjne

 

Gdy mimo upływu okresu zasiłkowego pracownik nadal nie odzyskał zdolności do pracy, może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne, które przyznawane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To wsparcie przeznaczone jest dla osób, które rokują na powrót do zdrowia, ale wymagają dłuższego leczenia lub rehabilitacji. W sytuacji wypadku w drodze do pracy lub z pracy świadczenie to wypłacane jest na zasadach ogólnych, co oznacza, że jego finansowanie pochodzi z funduszu chorobowego, a nie – jak w przypadku wypadków przy pracy – z funduszu wypadkowego.

 

W praktyce przekłada się to na konkretne różnice w wysokości wsparcia. Przez pierwsze 90 dni pracownik otrzymuje 90% podstawy wymiaru świadczenia, a po tym okresie – 75%. Podstawę tę ustala się na tych samych zasadach, co dla wcześniejszego wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku chorobowego, ponieważ świadczenie rehabilitacyjne przysługuje bezpośrednio po zakończeniu okresu zasiłkowego – bez żadnej przerwy w wypłacie świadczeń. Choć nieco niższe niż w przypadku wypadku przy pracy, to jednak wsparcie to może okazać się kluczowe dla osób, które potrzebują więcej czasu na odzyskanie pełnej sprawności zawodowej.

 

Renta z tytułu niezdolności do pracy

 

W sytuacji, gdy stan zdrowia pracownika uniemożliwia dalsze wykonywanie pracy, możliwe jest uzyskanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Kluczowe znaczenie ma tu decyzja lekarza orzecznika ZUS, który ocenia, czy niezdolność ma charakter czasowy czy trwały. To właśnie ta opinia stanowi podstawę do przyznania świadczenia rentowego, które ma na celu zapewnienie osobie poszkodowanej środków do życia w okresie braku możliwości zarobkowania.

Podsumowanie

Wypadek w drodze do pracy, lub z pracy może spotkać każdego pracownika. Warto więc znać swoje prawa i procedury postępowania w takiej sytuacji. W tym przypadku, odszkodowanie jest możliwe do uzyskania, pod warunkiem, że zdarzenie zostanie odpowiednio udokumentowane i zgłoszone. Zakład Ubezpieczeń Społecznych odgrywa ważną rolę w procesie przyznawania świadczeń, dlatego warto znać procedury i warunki, jakie należy spełnić, aby otrzymać należne odszkodowanie. Prawnik specjalizujący się w odszkodowaniach pewnością pomoże w odpowiednim przygotowaniu dokumentacji i ubieganiu się o należne świadczenia.

1. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1631 z późn. zm.) 

 

Autor wpisu:

Picture of Mariusz Krzyżanowski<br><font color="#C39E3A"; size=4> adwokat</font><br><br>
Mariusz Krzyżanowski
adwokat

Niniejsza publikacja została opracowana z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje przedstawiono w sposób skrócony. W związku z tym artykuł ma wyłącznie charakter poglądowy, a zawarte w nim treści nie mogą zastępować pełnej i szczegółowej analizy danego zagadnienia. Kancelaria Adwokacka Mariusz Krzyżanowski nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty wynikające z działań podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. W celu omówienia indywidualnej sprawy zapraszamy do kontaktu i podjęcia współpracy.

Formularz zamówienia kontaktu

Preferowane godziny kontaktu:

Zeskanuj kod QR telefonem, aby pobrać wizytówkę

Call Now Button