/
Rozdzielność majątkowa: na czym polega i czy warto się na nią zdecydować?

Rozdzielność majątkowa: na czym polega i czy warto się na nią zdecydować?

Czas czytania: 5 minut

Czas czytania: 5 minut

Spis treści:

Po zawarciu związku małżeńskiego pomiędzy małżonkami z mocy prawa powstaje wspólność majątkowa. Mają oni jednak możliwość podpisania umowy majątkowej, potocznie zwanej intercyzą, na podstawie której każdy z nich będzie gromadził własne aktywa i w swoim imieniu odpowiadał za zobowiązania. Jakie wady i zalety przynosi takie rozwiązanie? Kiedy warto się na nie zdecydować?

Co to jest rozdzielność majątkowa?

Jeśli małżonkowie nie podejmą żadnych działań, mających na celu uregulowanie relacji majątkowych, z chwilą zawarcia małżeństwa z mocy prawa powstaje pomiędzy nimi wspólność majątkowa. Można ją porównać do wspólnego portfela, do którego trafiają wszelkiego rodzaju dochody: z pracy, prowadzonego biznesu czy innej działalności. A co to jest rozdzielność majątkowa? Z prawnego punktu widzenia jest to ustrój, w którym każda ze stron posiada odrębny majątek. Osiągane dochody nie podlegają podziałowi, co pozwala małżonkom gromadzić różnego rodzaju aktywa własne. Rozdzielność majątkową można ustalić jeszcze przed zawarciem małżeństwa bądź w trakcie jego trwania. W tym celu należy udać się do notariusza, który sporządzi tzw. intercyzę. W określonych przypadkach rozdzielność majątkowa może także zostać orzeczona przez sąd.

Co daje rozdzielność majątkowa?

Ustanowienie rozdzielności majątkowej pozwala zachować niezależność finansową każdemu z małżonków. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku osób osiągających wysokie dochody bądź posiadających duży majątek. Co daje rozdzielność majątkowa? Zalety takiego rozwiązania to przede wszystkim:

 

  • ochrona przed długami zaciągniętymi przez małżonka – w sytuacji, gdy wierzyciel zostanie powiadomiony o rozdzielności przed powstaniem długu,
  • brak kontroli ze strony partnera – strony mogą swobodnie dysponować własnym majątkiem,
  • brak konieczności podziału majątku przy rozwodzie – pozwala to znacząco przyspieszyć całą procedurę,
  • zachowanie prawa do dziedziczenia – rozdzielność nie wyklucza dziedziczenia ustawowego.

Kiedy rozdzielność majątkowa nie chroni?

Czy rozdzielność majątkowa chroni przed długami małżonka? To pytanie zadają sobie osoby zainteresowane zawarciem intercyzy celem ochrony własnych interesów. Jest to rozwiązanie prawne, które dobrze sprawdza się w przypadku ryzykownego biznesu czy nałogu hazardowego męża lub żony. Kiedy rozdzielność majątkowa nie chroni? Jest to umowa, która działa na przyszłość, dlatego nie ma zastosowania w stosunku do długów zaciągniętych przed jej zawarciem. Ponadto nie stanowi zabezpieczenia przed długami wspólnymi – wierzyciel ma prawo dochodzić należności od obojga małżonków. Intercyza nie będzie także obowiązywać w stosunku do długów dziedziczonych. Oznacza to, że wdowa lub wdowiec spłacają zobowiązania małżonka na normalnych warunkach. Jeśli nie chcą tego robić, muszą odrzucić spadek, tym samym wyzbywając się prawa do spadku po zmarłym.

Potrzebujesz wsparcia we własnej sprawie?

Umów się na spotkanie

Pozostaw swój numer telefonu. Oddzwonimy w celu ustalenia dogodnego terminu

Rozdzielność majątkowa: wady i zalety

Coraz więcej par decyduje się na rozwiązanie, jakim jest rozdzielność majątkowa. Wady i zalety takiej decyzji mają charakter długofalowy, dlatego w każdym przypadku należy je dokładnie przeanalizować. Sama świadomość, czym jest rozdzielność majątkowa, nie wystarczy, aby móc w pełni czerpać z tego rozwiązania. Łączy ono w sobie wiele pozytywnych, ale też negatywnych aspektów. Poniższe zestawienie przedstawia zalety i wady intercyzy:

Zalety rozdzielności majątkowej:

  • możliwość swobodnego zarządzania własnym majątkiem,
  • ochrona przed długami partnera,
  • szybszy rozwód,
  • możliwość prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego przy jednoczesnym zachowaniu niezależności finansowej,
  • możliwość dziedziczenia po zmarłym małżonku.

Wady rozdzielności majątkowej:

  • brak możliwości dokonywania wspólnych rozliczeń podatkowych,
  • trudności z zaciąganiem zobowiązań wspólnych,
  • brak możliwości zawarcia intercyzy z datą wsteczną,
  • konieczność samodzielnego zarządzania majątkiem własnym,
  • brak możliwości czerpania z majątku partnera po rozwodzie.

Koszt ustanowienia rozdzielności majątkowej

Ile kosztuje rozdzielność majątkowa? Zawarcie umowy nie jest darmowe, jednak Ministerstwo Sprawiedliwości ustala maksymalną wysokość taksy notarialnej. Dzięki temu małżonkowie z góry wiedzą, ile trzeba wydatkować, aby została zawarta między nimi rozdzielność majątkowa. Koszt maksymalny wynosi obecnie 400 zł. Trzeba do tego doliczyć jeszcze podatek VAT (23%) i 6 zł za każdą stronę odpisu aktu notarialnego.

Czy rozdzielność majątkowa w trakcie małżeństwa jest możliwa?

Rozdzielność majątkowa w trakcie małżeństwa jest jak najbardziej możliwa. Małżonkowie mogą w dowolnym momencie udać się do notariusza, a dodatkowo nie mają obowiązku podawania przyczyny, dla której decydują się na taki krok. Jak wprowadzić rozdzielność majątkową w trakcie małżeństwa? Wystarczy umówić wizytę w kancelarii notarialnej i wnieść stosowną opłatę. Notariusz spisuje intercyzę, która wchodzi w życie z dniem zawarcia. Trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Rozdzielność majątkowa:

 

  • nie chroni przed długami zaciągniętymi przez małżonka przed jej zawarciem,
  • nie zwalnia z obowiązku utrzymania wspólnego gospodarstwa domowego,
  • nie zwalnia z obowiązku łożenia na utrzymanie wspólnych dzieci,
  • może generować problem z zaciągnięciem kredytu, prowadzeniem wspólnej firmy czy rozliczeniami podatkowymi.

Decyzję co do zawarcia intercyzy powinna więc poprzedzić dogłębna analiza korzyści i wad. Rozdzielność majątkowa a kredyt czy prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego to kwestie, które z natury budzą wiele wątpliwości, dlatego warto omówić je z prawnikiem.

Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną

Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną nie może zostać ustanowiona między małżonkami na mocy umowy notarialnej. Przepisy przewidują, że wchodzi ona w życie w dniu zawarcia. Pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną można natomiast złożyć w sądzie. Korzystne orzeczenie wydane może jednak zostać jedynie w wyjątkowym wypadku, jak na przykład życie małżonków w rozłączeniu. Wiedząc, czym jest rozdzielność majątkowa, warto rozważyć takie rozwiązanie wcześniej, zanim zaistnieje konieczność spłaty długów zaciągniętych przez małżonka.

Autor wpisu:

Picture of Mariusz Krzyżanowski<br><font color="#C39E3A"; size=4> adwokat</font><br><br>
Mariusz Krzyżanowski
adwokat

Powyższa publikacja została starannie opracowana, jednakże niektóre informacje zostały przedstawione w formie skróconej. W związku z tym artykuł ma jedynie charakter poglądowy, a zawarte w nim informacje nie powinny zastępować pełnej analizy konkretnego zagadnienia. Kancelaria Adwokacka Mariusz Krzyżanowski nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z działań podjętych lub zaniechanych na podstawie tej publikacji. Jeżeli mają Państwo zainteresowanie omówieniem poruszonych kwestii, serdecznie zachęcamy do kontaktu i rozpoczęcia współpracy. W przypadku potrzeby omówienia lub analizy indywidualnej sprawy, zapraszamy do kontaktu i nawiązania współpracy.

Formularz zamówienia kontaktu

Preferowane godziny kontaktu:

Zeskanuj kod QR telefonem, aby pobrać wizytówkę

Call Now Button