Rozdzielność majątkowa to ustrój prawny, na mocy którego każdy małżonek posiada majątek własny i zarządza nim w swoim imieniu. Nie jest ona przeszkodą w ubieganiu się o kredyt wspólnie, umożliwia też zaciągnięcie zobowiązania finansowego przez jednego z małżonków. Co warto wiedzieć o kredycie w kontekście rozdzielności majątkowej?
Co należy wiedzieć o rozdzielności majątkowej?
Kredyt a rozdzielność majątkowa — jak to wygląda od strony prawnej? Ustanowienie rozdzielności majątkowej może mieć miejsce zarówno w trakcie małżeństwa, jak i przed jego zawarciem. Jest to ustrój prawny, zgodnie z którym każdy z małżonków gromadzi własny majątek. Nie podlega on podziałowi przy rozwodzie, druga strona nie może też zarządzać nim w trakcie trwania małżeństwa. Podpisanie intercyzy daje niezależność finansową, a jednocześnie nie ogranicza możliwości zaciągania wspólnych zobowiązań. Rozdzielność majątkowa a długi — małżonek nie odpowiada za długi męża lub żony, jeśli wierzyciel przed powstaniem zobowiązania został poinformowany o istnieniu rozdzielności.
Rozdzielność majątkowa a wspólny kredyt
Małżonkowie świadomi tego, co to jest rozdzielność majątkowa, mogą w dowolnym momencie zdecydować się na jej ustanowienie. Zasada ta dotyczy także par, które wspólnie zaciągnęły kredyt pozostając wcześniej we wspólności majątkowej. Spłata kredytu po rozdzielności majątkowej następuje wówczas na tych samych zasadach, na jakich kredyt został zaciągnięty, wobec czego bank będzie mógł domagać się spłaty od każdego ze współmałżonków. Intercyza nie działa bowiem wstecz, zatem nie ma wpływu na zobowiązania zaciągnięte w przeszłości. Kredyt hipoteczny a rozdzielność majątkowa zawarta po jego udzieleniu nie zmienia zatem zasad spłaty i odpowiedzialności małżonków za zobowiązanie. Jeśli małżonkowie mający rozdzielność majątkową dopiero rozważają złożenie wniosku o kredyt, powinni pamiętać o kilku kwestiach:
- rozdzielność majątkowa nie zamyka drogi do ubiegania się o finansowanie,
- zdolność kredytowa każdego z małżonków rozpatrywana jest oddzielnie,
- środki pieniężne powinny zostać wydatkowane na wspólny cel.
Rozdzielność majątkowa a wspólny kredyt nie będą mogły iść w parze wówczas, gdy tylko jeden z małżonków będzie ubiegał się o kredyt, ale nie będzie posiadał wystarczającej zdolności kredytowej.
Rozdzielność majątkowa a kredyt jednego z małżonków
Rozdzielność w małżeństwie to nie tylko szybszy podział majątku przy rozwodzie, lecz również możliwość zaciągania zobowiązań we własnym imieniu. Małżonkowie nie potrzebują zgody drugiej strony, aby zaciągnąć kredyt. Bank nie będzie mógł domagać się od niej spłaty należności, gdy kredytobiorca przestanie spłacać dług. Rozdzielność majątkowa a kredyt jednego z małżonków to korzystne rozwiązanie, jeśli druga strona:
- osiąga niewielkie dochody lub nie osiąga ich w ogóle,
- posiada niespłacone zobowiązania,
- ma negatywną historię kredytową,
- nie zgadza się na zaciągnięcie kredytu.