Po zawarciu związku małżeńskiego pomiędzy małżonkami z mocy prawa powstaje wspólność majątkowa. Mają oni jednak możliwość podpisania umowy majątkowej, potocznie zwanej intercyzą, na podstawie której każdy z nich będzie gromadził własne aktywa i w swoim imieniu odpowiadał za zobowiązania. Jakie wady i zalety przynosi takie rozwiązanie? Kiedy warto się na nie zdecydować?
Co to jest rozdzielność majątkowa?
Jeśli małżonkowie nie podejmą żadnych działań, mających na celu uregulowanie relacji majątkowych, z chwilą zawarcia małżeństwa z mocy prawa powstaje pomiędzy nimi wspólność majątkowa. Można ją porównać do wspólnego portfela, do którego trafiają wszelkiego rodzaju dochody: z pracy, prowadzonego biznesu czy innej działalności. A co to jest rozdzielność majątkowa? Z prawnego punktu widzenia jest to ustrój, w którym każda ze stron posiada odrębny majątek. Osiągane dochody nie podlegają podziałowi, co pozwala małżonkom gromadzić różnego rodzaju aktywa własne. Rozdzielność majątkową można ustalić jeszcze przed zawarciem małżeństwa bądź w trakcie jego trwania. W tym celu należy udać się do notariusza, który sporządzi tzw. intercyzę. W określonych przypadkach rozdzielność majątkowa może także zostać orzeczona przez sąd.
Co daje rozdzielność majątkowa?
Ustanowienie rozdzielności majątkowej pozwala zachować niezależność finansową każdemu z małżonków. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku osób osiągających wysokie dochody bądź posiadających duży majątek. Co daje rozdzielność majątkowa? Zalety takiego rozwiązania to przede wszystkim:
- ochrona przed długami zaciągniętymi przez małżonka – w sytuacji, gdy wierzyciel zostanie powiadomiony o rozdzielności przed powstaniem długu,
- brak kontroli ze strony partnera – strony mogą swobodnie dysponować własnym majątkiem,
- brak konieczności podziału majątku przy rozwodzie – pozwala to znacząco przyspieszyć całą procedurę,
- zachowanie prawa do dziedziczenia – rozdzielność nie wyklucza dziedziczenia ustawowego.
Kiedy rozdzielność majątkowa nie chroni?
Czy rozdzielność majątkowa chroni przed długami małżonka? To pytanie zadają sobie osoby zainteresowane zawarciem intercyzy celem ochrony własnych interesów. Jest to rozwiązanie prawne, które dobrze sprawdza się w przypadku ryzykownego biznesu czy nałogu hazardowego męża lub żony. Kiedy rozdzielność majątkowa nie chroni? Jest to umowa, która działa na przyszłość, dlatego nie ma zastosowania w stosunku do długów zaciągniętych przed jej zawarciem. Ponadto nie stanowi zabezpieczenia przed długami wspólnymi – wierzyciel ma prawo dochodzić należności od obojga małżonków. Intercyza nie będzie także obowiązywać w stosunku do długów dziedziczonych. Oznacza to, że wdowa lub wdowiec spłacają zobowiązania małżonka na normalnych warunkach. Jeśli nie chcą tego robić, muszą odrzucić spadek, tym samym wyzbywając się prawa do spadku po zmarłym.