Korzystne orzecznictwo zarówno polskich sądów, jak i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, sprawiło, że w ostatnich latach sytuacja frankowiczów w sporach z bankami znacząco się umocniła. To z kolei przełożyło się na rosnące zainteresowanie kredytobiorców posiadających kredyty frankowe możliwością dochodzenia swoich praw przed sądem.
Przed wystąpieniem z pozwem przeciwko bankowi niezbędna jest dogłębna analiza prawna. Taka analiza powinna obejmować nie tylko identyfikację ewentualnych niedozwolonych postanowień umownych, ale również ocenę, czy nie nastąpiło przedawnienie kredytu frankowego.
W tym artykule przedstawimy szczegółowe informacje na temat tego, kiedy dochodzi do przedawnienia roszczeń związanych z kredytami frankowymi, jakie przepisy prawne regulują te zagadnienie oraz jakie stanowisko zajmują polskie sądy w tej kwestii.
Czym jest przedawnienie roszczeń?
Przedawnienie roszczeń to instytucja prawa cywilnego, która przewiduje, że po upływie określonego w przepisach prawa terminu, uprawnienie do dochodzenia roszczeń przed sądem wygasa. Innymi słowy, wierzyciel traci możliwość przymusowego dochodzenia swoich praw, chociaż samo zobowiązanie nadal istnieje.
W zakresie przedawnienia roszczeń dotyczących kredytów frankowych istotne jest określenie momentu, od którego rozpoczyna się bieg terminu przedawnienia oraz długość tego terminu. W polskim prawie cywilnym terminy przedawnienia różnią się w zależności od rodzaju roszczeń. Ogólny termin przedawnienia dla roszczeń pieniężnych (w sprawach frankowych to roszczenie o zapłatę) wynosi sześć lat (roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przedawniają się z upławem trzech lat).
Sześcioletni okres przedawnienia obowiązuje od czasu nowelizacji Kodeksu cywilnego, która weszła w życie w dniu 9 lipca 2018 roku, zaś przed tą nowelizacją okres przedawnienia wynosił dziesięć lat. Aby ustalić z jakim terminem mamy do czynienia w konkretnej sprawie, warto
Roszczenia niepieniężne (w sprawach frankowych to roszczenie o stwierdzenie nieważności umowy kredytu we frankach) nie ulegają przedawnieniu. Kredytobiorcy mogą zatem zgłosić takie roszczenie nawet wówczas, gdy ich roszczenie wobec banku o zapłatę uległo przedawnieniu.