Obowiązek alimentacyjny to ważny element prawa rodzinnego. Wprowadza klarowne zasady dotyczące wsparcia materialnego w sytuacjach, w których osoba niezdolna do samodzielnego utrzymania się, wymaga wsparcia finansowego. Dzisiaj wyjaśniamy, do kiedy płaci się alimenty, na co one są, a także co zwalania z obowiązku ich płacenia. Zachęcamy do lektury!
Alimenty: co to jest?
Warto zacząć od wyjaśniania samego pojęcia “alimenty”. Definicja wskazuje, że są one świadczeniem materialnym, które jedna osoba zobowiązana jest świadczyć na rzecz innej. Zazwyczaj ma to miejsce, gdy jedna ze stron nie jest w stanie samodzielnie utrzymać się finansowo. Co ważne, jest to prawnie uregulowane zobowiązanie, mające na celu zapewnić odpowiednie wsparcie życiowe, zwłaszcza w przypadku dzieci czy osób niezdolnych do pracy. Stanowi ono tzw. obowiązek alimentacyjny.
Wspomniane świadczenia alimentacyjne zasądzane są przez sąd w formie pieniężnej, a nie w rzeczowej. Dlatego też ich wysokość zależy od:
● faktycznych potrzeb osoby uprawnionej,
● możliwości majątkowych i zarobkowych zobowiązanego.
Alimenty: definicja według prawa
Wyjaśniliśmy już, co to są alimenty w ogólnym rozumieniu. Warto również powołać się na definicję wyróżnianą w świetle prawa. W art. 128 k.r.o. opisano pojęcie obowiązku alimentacyjnego. Zgodnie z zapisem jest to obowiązek wspierania małżonka, krewnego, przysposobionych oraz powinowatych. Ma on polegać na zapewnieniu środków utrzymania, a w razie konieczności także wychowania. Podstawą wystąpienia takiego obowiązku są stosunki prawnorodzinne. W chwili ich zaistnienia można mówić o prawie do alimentów, które następnie może przerodzić się zaktualizowany obowiązek alimentacyjny po wystosowaniu do sądu przez stronę uprawnioną roszczenia o raty alimentacyjne. Takimi sprawami zajmuje się wówczas adwokat rodzinny – Warszawa to jedno z wielu miast, w których można uzyskać pomoc prawną.
Obowiązek alimentacyjny a alimenty
Skoro wiesz już, co to jest obowiązek alimentacyjny, możesz zastanawiać się, czym on się różni od alimentów. W skrócie jest to konkretna forma wsparcia finansowego, podczas gdy obowiązek alimentacyjny stanowi ogólne zobowiązanie prawnie nakładane na jedną osobę, aby świadczyć takie wsparcie na rzecz innej osoby. Obowiązek ten może wynikać z różnych sytuacji, takich jak małżeństwo, rozwód, separacja czy potrzeba wsparcia dla dzieci.